2009. január 3., szombat

"Tessék vigyázni, az ajtók záródnak.... A Sopoșoc útja következik".

A rajzra kattintva nagyítható. Ha a nagyított változat továbbra is túl kicsi, a képernyő nézetét kell nagyítani.

kolozsvar_metro_legujabb
 
 

19 megjegyzés:

Névtelen írta...

Azt a londoni jelvenyt, hogy csinaltad?

Magyari Tivadar írta...

Kórell Dróban. Csináltam egy nagyon vastag szegélyű piros kört, rátettem egy kék négyzetet, arra tettem rá a szövegmezőt, közben félszemmel néztem a londoni tjúb térképemen a mintát.

:-)

Névtelen írta...

basszus, harmadszoros megnezesre vettem eszre, h valodi utcak es kolozsvari helyek is vannak rajta, s nem csak " pupidomb "! :))

Magyari Tivadar írta...

A Pupidomb történetesen létezik, kb. ott, ahova a metró megállóját rajzoltam. A Pata utca déli oldalán emelkedő, főleg a mai Arieșului utcai (régi Jobbágy utca, illetve Endre király utca) emelkedőt hívták így.

:-)

Névtelen írta...

Ha már az előzőt is megkommentelták, akkor ez se maradjon le: a Mohács és Györgyfalva között útvonallal mi történt?

Magyari Tivadar írta...

Mohács és Bonchida között egyelőre metrópótló villamosok, Bonchidától Györgyfalváig pedig villamospótló autóbuszok közlekednek - hétvégén ritkábban. Éjjeli járat is van (tudom, hogy az olvasó ezt külön nem kérdezte), viszont az éjjeli járatok Tatárszentleventén és Núnaligeten nem állnak meg.

besucher írta...

Az Erdély FM-en hallottam erről a térképről, és tényleg szenzációs!

besucher írta...

Szeretnék engedélyt kérni, hogy ezt a térképet - a megfelelő magyarázattal, szerző és forrás feltüntetésével - beküldhessem a Strange Maps blogra (http://strangemaps.wordpress.com/). Ők nagyon szeretik az ilyesmit. Beküldhetem?

Magyari Tivadar írta...

Beküldheted, de kérlek, legyen benne, hogy honnan van. De nézve azt az oldalt, aminek a címét megadtad, nem tudom, vajon fogják-e ezt érteni...

Még van legalább 3 ötletem furca térképre, később rajzolom meg őket.

Egy régebbi ötletem már feldolgoztam kétszer: egyszer a kilencvenes években diáklap-szerkesztő koromban, egyszer itt a blogban:

http://magyaritivadar.blogspot.com/2008/05/geopolitikai-tervezet.html

Nem írod meg, hogy ki vagy? De nem kötelező.

:-)

(mtivadar @ staff.ubbcluj.ro)

Névtelen írta...

hűű, most látom, hogy engem is belinkeltél :))) kösszzi ;)
Füüsti

Névtelen írta...

amúgy a Csipárjuh teret Csipi-térnek szoktuk hívni (nem pipitér/Pipi-tér de hasonló :))) )

Magyari Tivadar írta...

Fuustinek:

Számomra: "Kispiac" - habár ma már a családban is Csipárjút mondunk...

Régi neve Heltai tér volt, azaz Heltai piac.

Gyerekkoromban, a hetvesen években, sőt középiskolás koromban is (nyolcvanas évek) itt házak voltak. A Györgyfalvi úttal szembeni oldalon piac volt itt. Ott volt, ahol az a nagy sarokblokk van, a kanyarban; ahogy a központ felé megyünk, jobbra.

A külső szélét ennek a piacnak egy sor apró bolt, bódé jelentete, azok formálták azt a kanyart, amit a sarokblokk ma. Az út kockaköves volt, a Pata utca is. Minden olyan kopott, régies volt, külvárosi-kisvárosi hangulattal, mégis szebb volt, mint a mostani félresikerült, töredező sarokblokk.

Gyerekkoromban már Cipariu volt a neve, de nálunk mindeki "Kispiacnak" hívta (a Nagypiac a Széchenyi téren volt).

A kispiac-nagypiac megkülönböztetés régi, már Reményiknél ez áll:

"Benéz a havas kéken, Kolozsvárra.
A nagypiacról tisztán látható"

Tóthpál Tamás írta...

A Vágóhidat, sajnos már lebontották (Pákey Lajos tervezte épület), ezért, múzeum, akárcsak ahogy a dohánygyárnál sem, ott már nem lehet. Ellentétben a "Kluzsánával", ahol az épületek léteznek.

A Városháza, tulajdonképpen Vármegyeháza volna, a Rehabilitációs kórházat, pedig mindenki "Rekuperáré" néven ismeri.
Továbbá Kardosi út tulajdonképpen Papfalvi út, a leágazás maga, Kardosfalva.

A Szikragyár félreértésre adhat okot (Szikra - gyufagyár - ami szintén létezett Kolozsváron, csak másutt). A Patarétről, hogyha a szemételepről van szó, Szoporra már körőlményesebb az útvonal, mintha fordítva menne a vonal (Szopor-Patarét)

Turista baráti üdvözlettel
Tóthpál Tamás

Magyari Tivadar írta...

Kedves uram!

Nagyon köszönöm, hogy ennyi idő után is észrevette a térképet, és írt is.

Ezeket magam is nagyvonalakban tudtam, de a térkép játékos, kifacsart akart lenni, nem törekedtem a pontosságra. A Papfalvi útról nem tudtam, köszönöm az információt. A Szikragyár = hülyeség, nem gondoltam semmi konkrét gyárra.

Tóthpál Tamás írta...

Én is így gondoltam, mármint a kifacsart és játékos jellemzőt. Viszont, minél több a reális elem, avagy társítható, annál jobb, mert hitelességet ad éppen a térkép kifacsart és játékos mivoltának. Azaz, az ember nemcsak hűlyeségnek veszi, hanem elgondolkozik:
- hogy is van?
- mi is az igaz az egészből
- na na, és miért is ne lenne így?

A szikragyárral kapcsolatban, azon az ipari platformon, volt egy autógyertya gyár is (Fabrica de bujii)- most nem tudom, ha még létezik. Én erre gondoltam.

De elnézést, a hozzászólás semmi esetre sem rossz indulattal jött. A bodzaszörp nyomán nyitottam meg a blogot (az első, a tömény az szirup, a másodikhoz, mi szoktunk tenni némi élesztőt is - úgy jobbnak találom)
És onnan a térképhez,már a név nyomán, mert mindenféle helynév érdekel. Bár eredetileg a közelmúltban olvasott csalánfőzelék receptjét kerestem volna, ugyanis belinkelném az egyik bejegyzésemhez, mikor a kiránduláson egyesek csalánt szedtek. De persze egyszer megnyitottam azt strange maps blogot. Hiába, az ember elkalandozik...aztán mikor sorban zártam el a megnyitott oldalakat, hát, látom, hogy van válasz is.
Akkor, hát én is, most amúgy is csendes foglalkozáson vagyok és ha a blog, amúgy is barátkozó...

Turista baráti üdvözlettel
Tóthpál Tamás

Magyari Tivadar írta...

Még egyszer köszönöm a figyelmet.

Egyszer mi is tettünk a bodzához élesztőt, de lehet, hogy túl sokat, és az egész felforrt.

A szikragyár kapcsán én is a Sinteromra gondoltam, de valami szamárságot akartam írni.

Figyelmébe/figyelmedbe ajánlom Tatár Zoltán nosztalgikus könyveit a régi dél-kelet Kolozsvárról!

Tóthpál Tamás írta...

Tatár Ferenc könyveiből van három darab, dedikált példányok. A Pupi domb onnan is ismerős.
Viszont, átbogarásztam a hozzászólásokat, elnézést, de a Nagypiacra is volna észrevételem. Az igaz, hogy a Nagypiacot a Széchenyi térre értjük. Viszont Nagypiac volt a neve, az Óváron kívüli középkori vásártérnek is. Azaz, a mai Főtérnek. Még a fényképezés korából is maradtak képek, ahol a Főtér piac voltát láthatjuk. Gondolom, Reményik Sándor, versében a Főtérre gondol. Oda, tényleg, a Únió utcában megjelent magasabb épületek ellenére, még mindég benéznek a havasok (az Únió utcán).
A Széchhenyi térről, hirtelenjében nem is emlékszem, hogy bárhonnan is látszanának, esetünkben, a Gyalui havasok. Esetleg a Lomb, vagy a Fellegvár, de ezek semmi esetre sem havasok és a kék sem igen jellemző rájuk.

Éppen úgy másfél hete, a Hajnal negyedi végállomáson, gondoltam egy képsorozatra "Benéz a havas...", ugyanis, onnan is, a "variánta" tetejéről, kéken látszanak a Gyaui havasok - Természetesen, itt már a "dombok" is szerepelnének, minden, ami benézhet, az immár jókorára nőtt városba.

De Reményik Sándor még másképpen láthatta.

tikemi írta...

Van-e újabb változata a térképnek?Pólót akarok belőle! :)

Magyari Tivadar írta...

@tikemi

Tulajdonképpen nincs újabb változat, de azóta kiegészült képzeletemben egy mellékvonallal, ami a Sánta angyalok utcájához (végállomás) vezet. Egy nagyobb írásom készül. Abban szerepet kap a kolozsvári metró.

Amennyiben pólóra tennéd, annél jobb képet ajánlok erről, tehát előtte írjál ide: magyari.tivadar@gmail.com