2009. január 10., szombat

Póréhagyma-főzelék sült csirkemájjal

P1100292

Hozzávalók:

A főzelékhez:
- személyenként egy közepes hosszúságú póréhagyma
- kevés olaj
- szórásnyi liszt
- fél kávéskanál őrölt bors, só, kávéskanálnyi köménymag

A májhoz:
- csirkemáj
- bors
- kevés liszt
- olaj vagy zsír
- esetleg tej, akkor viszont cica is

P1100296

A póréhagyma olyan zöldség, amiből télen is jó főzelék készíthető. B, C vitamin és allicin, illetve tamburin tartalma segít a csontvelő megnyugtatásában, biztosítja a retina feszességét, megoldja az összecsomósodott gyomoridegeket, a benne levő cink tökösít. Általában jó hatással van a hőháztartásra és a hangképzésre - ha ez egyáltalán fontos, és nem az íze miatt főzzük.

A póréhagyma főzeléket Az Anyósomtól tanultam.

P1100298

A póréhagymát jól megmossuk, külön figyelve  a zöld levelek és a fehér szár találkozási pontjaira, illesztéseire, mert - noha a póréhagyma a teremtett világ csodája - ezen illesztések közé föld szokott szorulni.

Ezután a fehér részt karikára vágjuk. A zölt részt kockákra vágjuk. A levelek legtöbbször elég erős rostúak, ezért a metéléshez ajánlott jól megfenni a kést.

P1100302Nagyon kevés olajban hülyítjük kissé, közben folyamatosan, óvatosan kevergetjük. Nem kell megüvegesíteni, mint amikor a közönséges hagymát forgatjuk forró olajban, de nem is fog ebben a mennyiségben. Amikor kissé meglágyult és átadta az aromákat a környező olajnak, mérsékeltem sózzuk (egy-két csipetnyi). Ettől kezd kevés levet engedni, de még tegyünk ekkor hozzá egy fél pohárnyi vizet is. A kezdősebesség miatt adjuk neki először erős lángot, aztán mérsékelt tűzön, fedő alatt pároljuk tovább. Magyarán: rotyogtassuk szépen.

A kemény, rostos zöld levelek engedelmesen elselymesednek. A vad hagymaszag is szelídülni kezd a konyhában, illetve átszökik a szobába. Ha közben a leve apad, fél deci vizet loccsinthatunk hozzá, de sose lepje el.

Aki lisztet is be szokott vetni főzelék készítésekor, az most is megteheti: kevés lisztet szórjunk a tetejére, és óvatosan keverjük el benne, majd hagyjuk még rotyogni, hogy a liszt főjjön el.

Ajánlott, hogy a párolás ne tartson többet 10-15 percnél. Majdnem a végén tegyük bele az őrölt borst és a köménymagot. Akkor végeztünk jó munkát, ha eltaláltuk azt a pontot, amikor a hagyma szára elvesztette keménységét, selymesre váltott, a vad hagyma íz átment finom fűszeres, aromás ízre, de  még nem lágyult nagyon el.

Bármivel ehetjük, de az én ötletem: sült csirkemáj.

A csirkemájat óvatosan megmossuk, esetleg órányira tejbe áztatjuk. Ha van cicánk, azzal a rózsaszínű tejjel  a végén nagy örömet okozhatunk neki.

Lecsorgatjuk a véres tejet a májról, szikkasztjuk, kevés lisztbe forgatjuk, hogy mindenhol elborítsa. A lisztbe tehetünk kevés apróra örölt borst. Csak az asztalnál sózzuk! Kisütjük - pirosra, ropogósra vagy kissé véresen hagyjuk - ahogy szoktuk. Én hirtelen ötlettel libazsírban sütöttem ki, mert éppen volt otthon egy kis dobozzal, magyarországi kiszerelésben. Jó ötlet volt.

P1100314

5 megjegyzés:

Névtelen írta...

Levesnek pedig így kell:
miután az olajban üveges lesz, felöntöd húslevessel és tejföllel-liszttel besűríted.

Magyari Tivadar írta...

Kösz, kipróbálom!

:-)

Névtelen írta...

Egészen jó agglegénynek lenni... :)

Névtelen írta...

...a maradékot meg összekevered egy kis fött laskával, beleöntöd egy tüzálló tálba, ráreszelsz mindenféle maradék sajtot (ha van füstölt, az nagyon jó!), beteszed a meleg sütöbe, amig ráolvad a sajt.
v.éva

Magyari Tivadar írta...

Szia, Éva, köszönöm. Hasonlót szoktam elkövetni spenóttal... :-)