2009. május 2., szombat

Bodzaszörp

bodza_virag Nem tudtam eldönteni, hogy vajon mennyire ismert ennek a májusi bodzaitalnak a receptje. Megírjam? Ne írjam? Felmértem az ismertséget a magam lehetőségei szerint, és kiderült, hogy a lányok közül egyedül Mariska-Rozáli ismerte a bodzaszörp receptjét. Igaz, neki az anyukája hivatásos szomszédasszony. De se Erzsibiri, se Sári, se Ella, se Bella, se Jucikarolina.

Bodzaszörpöt kétféleképpen lehet csinálni: sok cukorral  "eltevésre télire" (a cukor - víz arány akár 1 : 1, és belőlük szirupot kell főzni, fogyasztáskor hígítani kell), illetve rövidtávú felhasználásra. Mivel mi a télen úgyis forralt bort fogunk inni, a rövidtávút mutatom be. Az én családomban ezt szokták készíteni. Az újaknak ez a recept is új lesz.

Hozzávalók, 10 liter vízhez:

- 10 szép, jól kivirágzott, de még nem szirmahullató bodzavirág
- 75 deka cukor
- 2-3 deka citromsó
- 8-12 akváriumi díszhal, lehetőleg húsevő
- 4 közepes citrom

Egy megfelelő méretű edényben vagy több edényben a vízben feloldjuk a cukrot. Vékony karikára vágunk három citromot, beletesszük. A negyedik citrom levét belecsavarjuk, beleszórjuk a citromsót. Az óvatosan, de alaposan megmosott bodzavirágot, ami lehetőleg kevésbé szennyezett helyen termett, beletesszük. Két-három napig tartjuk, lehet meleg helyen is, mert egy kevés erjedésre is szükség van. Meg-megkavargatjuk, szimatoljuk. Gézzel vagy könnyű szövésű vászonnal takarjuk le, mert odavonza a muslicákat. A muslicák beleakadnak a gézbe; fogjuk meg őket, és adjuk oda az akváriumi halaknak. A savanykás, immár enyhén szénsavas italt leszűrjük, hűtőben tároljuk, ahol egy hétig eltartható. De nem fog egy hétig állni: addig megisszuk, főleg ha kölyök van a háznál, mert finom.

(A kép forrása: http://vorilaci.ingyentar.info)

1 megjegyzés:

-gó írta...

Nézem a képet, és máris érzem a bodzavirág illatát!