- 2 sapka csalán - zsenge koratavaszi hajtások (továbbiakban: csihány)
- 1 evőkanál olaj
- másfél evőkanál liszt
- Só
- Csippetnyi fekete bors
- 2 cikk fokhagyma
- 1 evőkanál olaj
- másfél evőkanál liszt
- Só
- Csippetnyi fekete bors
- 2 cikk fokhagyma
Nem könnyű megfelelő koratavaszi, zsenge csihányleveleket szerezni. A csihány úton, útfélen terem - a legtöbb ilyen hely szennyezett. Félreeső, "útféltől" távoli helyen szedjük a friss tavaszi hajtásokat, illetve a piacon olyan személytől vegyük, akiben megbízunk. Az a csihánylapi, ami az illusztráló képeken látható (Zsu felvételei), egy csalán-kérdésben megbízható nénitől van. Hivatásos szomszédasszonyt: jó helyen szedte.
Ez a csihányfőzelék attól gyermekbarát, hogy a mártását - ami a tulajdonképpen egy rántás, és ami minden erdélyi főzelék alapanyaga - különleges gonddal készítjük el. Gyakori, hogy a gyermekek utálják a főzeléket. Az utálat oka legtöbbször a rossz íz, amit a kellőképpen ki nem főzött liszt ad a rántásnak. A rántás alapértelmezetten egy ronda, zsíros csiriz, amit amatőr szomszédasszonyok ráadásul meg is égetnek.
Addig míg a mártás fortyog és fontos kémiai átalakulások történnek benne, "szedjük meg" a csihányt. (Közben figyeljünk a fortyogó lisztre, néha kevergessük!)
Szűrőben mossuk meg jól a friss csihány-hajtásokat (a zsenge lapik nem vagy alig csípnek). A keményebb szárakról tépdeljük le a levélkéket, a zsenge száracskákat benne hagyhatjuk. Az esetleg fonnyadt vagy foltos, megrágott leveleket is távolítsuk el. Ne aprítsuk fel, ne daráljuk! Ezt a már nagyra nőtt, nyáron szedett, rostos levelű csihánnyal tesszük.)
Amikor a mártás elkészült, a levélkéket tegyük egy edénybe, és a forró mártást szépen öntsük rá, keverjük el benne. Közben figyeljük, hogy esetleg ne szószozzuk túl, talán ne használjuk fel az egész masszát. A csihány kissé megpuhul, de nem lágyul nagyon el, hiszen nem főzzük. Jellegzetes, átható illata száll fel, de ez el is illan, amint a mártás a csihánylapikkal jól összeér. Bársonyos, vidám, tavaszias főzelékünk lesz. A spenótfőzeléknél halványabb, kevésbé pürés, de levelesebb, rostosabb étel. Borsozzuk meg a végén, túlzás nélkül. Bundáskenyérrel, tükörtojással vagy fasírttal ajánlom.
Amikor a mártás elkészült, a levélkéket tegyük egy edénybe, és a forró mártást szépen öntsük rá, keverjük el benne. Közben figyeljük, hogy esetleg ne szószozzuk túl, talán ne használjuk fel az egész masszát. A csihány kissé megpuhul, de nem lágyul nagyon el, hiszen nem főzzük. Jellegzetes, átható illata száll fel, de ez el is illan, amint a mártás a csihánylapikkal jól összeér. Bársonyos, vidám, tavaszias főzelékünk lesz. A spenótfőzeléknél halványabb, kevésbé pürés, de levelesebb, rostosabb étel. Borsozzuk meg a végén, túlzás nélkül. Bundáskenyérrel, tükörtojással vagy fasírttal ajánlom.
5 megjegyzés:
:) A csihán' mostanság nálunk is nyerő.
Köszönöm! Eddig csak levesben tudtam elképzelni a csalánt, ez a főzelék jó ötlet! ("csalánt" - "csalántot" - vö Kovács-Szabó nyelvtana)
Minden becsületes gyermek tudja, hogy a csihány, spenót, saláta NEM JÓ. Még akkor sem, ha "nagyon finom kicsifijam, csak kóstold meg" és "az nagyon egészséges". Mert a zőccség, pláné, ha erősen ződ, az eleve gyanús.
:P
Talán jól jönne bele egy kevés tej, esetleg tejfel.
Idemsolom csalánleves-változatát:
Az apró csalánleveleket megtisztítjuk, forró vízbe dobjuk, majd leszűrjük. A forrázóvizet félretesszük. A csalánleveleket apró darabokra vágjuk. A forró főzőlevet behabarjuk a hideg tejben elkevert árpa-, vagy búzaliszttel. Sóval, vajjal és szerecsendióval ízesítjük, majd belekeverjük a felaprított csalánleveleket és néhány percig főzzük.
Megjegyzés küldése