2008. október 3., péntek

Murokfőzelék

murok

← folytatás innen

A murokfőzelék hasonlít a karotta-főzelékhez, illetve a sárgarépafőzelékhez, de lényeges különbségek is vannak közöttük.

A karotta-főzelék csak sótalan vízben fő, és anorexia esetén viszik be a szervezetbe, óvatosan. Arra a kis időre. Csak Budapesten és a Dunántúlon fő meg.

A sárgarépafőzelék vízébe már só is jön, és tiszta időben már akár Biharkeresztesnél is egészen jól megfő.

A murokfőzelék pedig ettől keletebbre bárhol megfő:

Vegyünk három-négy murkot, olyant, mint a fenti képen, vágjuk le a lábait, illetve a farkát, ha van. Reszeljük meg vagy vágjuk karikára. Reszelve az őszi, öregebb murkot kell, a tavaszi zsengét talán jobb karikára vágva főzni. Vékony karikákat szeleteljünk. Ha nagyon vastag a murok, vágjuk hosszában ketté, és úgy szeleteljük. Vágjuk apróra a fokhagymát is.

Kenjünk kevés olajat az edénybe, és amikor meleg, fokozatosan tegyük be a vágott vagy reszelt murkot. Ha reszeltük, akkor fokozatosabban. Tegyük hozzá a fokhagymát. Közben keverjük, és három-négy perc múlva adjuk hozzá a sót is. Addig kevergessük, amíg az olaj a murok szép sárgás színét átveszi. Ha a reszelt változat nagyon felvenné az olajat, akkor még cseppentsünk hozzá, főleg ha zsírosabban szeretjük az ilyesmit.

A só hatására kevés levet enged, de ha nem eleget, még adjunk hozzá vizet. Tegyük bele a borst. Ebben főzzük vagy pároljuk fedél alatt ameddig a kívánt állagot el nem éri. Amikor a leve majdnem teljesen elfőtt, szimbolikusan szórjuk meg nagyon kevés liszttel, hogy az egy kissé kapja össze. De ez el is maradhat. Még néhány percig főzzük a liszttel együtt, kevergetve.

Van, aki tesz bele tejfölt, én nem szoktam. Van, aki nem szereti, hogy a murok édeskés ízt ad ennek az ételnek; ezt lehet kevés citromlével enyhíteni, de nem kell arra törekedni, hogy elsavanyítsuk. A legmarkánsabb fűszer ebben a változatban a fokhagyma.

7 megjegyzés:

Névtelen írta...

Foghagyma?! Hm. Ezt ki fogom probalni, pedig eleg meresz. A sok bors nagyon 'kiemeli.'

Névtelen írta...

Mivel ajánlod enni? :)

aeduard írta...

ki fogom probalni, h Pecsen sikerul-e mefozni...visszajelzek :)

Névtelen írta...

Miért lenne merész a fokhagyma? Leglényegesebb elem a murokfőzelékben, nem is tudom, ettem-e fokhagymamentes változatot.

aeduard írta...

sikerult :) , igaz, h itt sargarepaval kezdtem, de szerintem egesz jo murokfozelek lett belole (+g az elozo hozzaszolashoz)

Magyari Tivadar írta...

Kösz mindenkinek.

Csilla, 1:

Bármivel, tükörtojástól a fasírtig, a sült hústúl a kolbászig és bundáskenyérig. Én legjobban tükörtojással vagy fasírtal szeretem.

Aeduard:

Köszönöm. Függ attól is, ki főzi. :P

Foghagyma - fokhagyma kérdéshez:

A fog(k)hagyma és a bors adja meg a sajátos ízét, én is úgy tudom, hogy ez egy elterjedt recept. Persze finom lehet anélkül is. Én szoktam ritkábban vegyes karalábé-murok főzeléket is csinálni, abba nem teszek fokhagymát. Ott a karalábé veszi át a vezetést.

Névtelen írta...

Megfőtt a Grúján is, jelentem. A murokfőzelék. És zseniális volt, ami csak azért vicces, mert a főzeléknél csak a murkot utálom jobban (túlzok, de nem teljesen).